Compackt Sistem Arşiv

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

COMPACKT ARŞİV SİSTEMİ

 

Hareketli Arşiv Dolabı :

Sistem, tekerlekler vasıtası ile özel olarak hazırlanmış raylar üstünde hareket ederek birbirinden açılan ve birbirine yanaşan seri dolaplardan oluşmaktadır.  Dolapların hareketi, her dolap sırasının kenarında bulunan direksiyon kolunu çevirerek veya dolap üzerindeki kolu çekerek sağlanır.  Hareketli arşiv sistemi sıra ve dizi olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır.

Sıra : Tek ve çift yüzlü, bir veya daha fazla sayıda bitişik dolaplardır. Örnek; çift yüzlü tekli sıra, çift yüzlü ikili sıra, çift yüzlü üçlü sıra.

Dizi : Ray hattı üzerinde ön öne ve arka arkaya gelen sıralı dolaplardır.  Örnek; çift yüzlü üçlü dokuzlu bir dizi, dokuz adet çift yüzlü üçlü sıradan meydana gelir.

 

HAREKETLİ ARŞİV SİSTEMLERİ

 • Sabit – Hareketli :

Arşiv dolaplarının duvar kenarına gelen, tek yüzlü sıraları sabit olarak imal edilir. Yarı compact tabir edilen sistemlerde, ortada çift yüzlü sabit bir dolap sırası bulunur. Diğer hareketli dolap sıraları, her iki yönden bu sabit dolaba  yanaşır ve açılırlar.  Hareketli sıralar ise raylar üzerinde hareket eden sıralardır.

 • Kapaklı – Kapaksız :

Compact dolap sisteminde duvar dibindeki sabit sıraların duvar tarafları kapalı diğer tarafları açıktır. Orta sıralar kapaksızdır. Ancak dizilerin işleyiş durumuna göre başına ve sonuna gelen dolap sırasının dışa bakan tek yüzü emniyet bakımından kilitli ve kapaklı olarak imal edilir.

 • Tek Yüzlü – Çift Yüzlü :

Compact dolap sisteminde dizinin kenarlarındaki sabit sıralar tek yüzlü, hareketli orta ve kenar sıralar çift yüzlü olarak imal edilir.

 • Direksiyonlu – Kulplu :

Compact dolap sıraları kolay hareket ettirilmeleri bakımından direksiyon ile kumandalı olarak imal edilir. Tekli sıralarda ise kulp ile kumanda mümkündür.

 

COMPACKT ARŞİV SİSTEMİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Hareketli Arşiv Sistemini Oluşturan Parçalar :

 • Raylar : 50*16 mm ölçülerinde St.37-42 çelik lamadan imal edilir. Lamaların ek yerleri, travesler vasıtası ile cıvatalarla bağlanarak rayların düzgünlüğü temin edilir.

 

       Taşıyıcı Araba : DIN 1623 normuna uygun 3,5 mm kalınlığında St.37  CRS sacdan 40*110 mm ebadında profillendirilir. Bağlantılar kaynaklı konstrüksiyon olarak imal edilir.

 

 • Tekerlekler : Kalıpta preslenmiş iki adet 3,5 mm kalınlığında DIN 1623 normuna uygun 2 adet CRS sac diskten imal edilir. Dış kenarların derinliği 15 mm’dir. Sürtünmenin asgariye indirilmesi için avare tekerleklerin içine, tahrikli tekerleklerin ise milleri, yataklı rulman ile arabaya bağlanır. 2400 kg ve üzeri yüklemeler için tekerlekler c 1045 dolu çelik malzemeden imal edilir. Avare tekerleklerin içine çift rulman konulur.

 

 • Dişli Kutusu : 2 mm CRS sacdan imal edilir. Direksiyon mili üzerindeki zincir, dişli taşıyıcı arabanın tahrik mili üzerindeki zincir dişliye güç ve hareketi çelik zincir ile iletilir. Sistem güç azaltıcı tipte imal edilir.

 

 • Direksiyon : Mil göbekten iki adet rulman ile bağlanarak sürtünme asgariye indirilir. Direksiyonun en küçük hareketi 3-16 yarım parmak zincir ile tekerleklere aktarılır. Direksiyon 0.80 mm Ereğli A-1 kalite DKP sıvamalık sacdan sıvama işlemiyle 280 mm çapında 45 mm kalınlığında çift kademeli hale getirilip içten ve dıştan 120 mm çapında, 2.5 mm kalınlığında özel pul ile tespitlenip 3 adet 8*15 cıvata ile sabitlenip direksiyon iç tertibatının tamamı direksiyonun ortasında 200 mm çapında özel sıvanmış paslanmaz ile gizlenir.

 

 • Transmisyon Mili : Özel torsiyon yükünü alabilecek, soğuk çekme DIN 17006’a göre St.37-42 0 25 malzemeden imal edilir.

 

 • Mekanik Sistem : taşıyıcı araba tekerlekleri, zincir dişliler ve yatakları cıvata ve pimli bağlantılarla sökülebilir şekilde arabaya bağlanır.

 

 • Dolaplar : Azami yüklemeye dayanıklı, asgari 1 mm kalınlığında soğuk haddelenmiş CRS çelik levhalardan imal edilir.

Saclar parlak, hafif yağlı, kalıplaşmaya uygun ve kusursuz olup sac levhalar eksiksiz ve tam parça olarak kullanılır. Nokta kaynakların arası azami 75 mm açıklıkta, raflar tam yatay durumda ve birbirine paraleldir. Bütün sac ve kaynaklı kısımlar çapaklı ve muntazam olmayan kenarlardan arındırılarak kenarları temizlenir ve sert köşelerin bulunmamasına özen gösterilir. Dizilerin işleme yönüne göre başta veya sonda bulunan kapaklı dolapların sağ tarafa açılan kapı kanatları üzerinde paslanmaz özel alaşım, krom nikel kaplı yale sistem ihtiva eden bir kol bulunur. Bu kol döndürüldüğü zaman kapının gövde, alt ve üst kenarlarına sürgülenmesini ve  sola açılan kapının kenarına mandallanmasını sağlar.

Dolap kenarlarının dört kenarı da iç taraftan takviyeli ve kapakların iç kısmına tam ortadan, yukarıdan aşağıya doğru uzanacak şekilde takviye profili kaynatılır. Kapılar çalışırken sürtünme, takılma veya sıkışma olmaz.

Her kanat gövdeye üç menteşe ile bağlanır.

 

 • Kilit Düzeni : Tekli, ikili ve üçlü direksiyon dizileri en öndeki kapaklı dolabın üzerinde bulunan direksiyondan kilitlenir.

 

 • Boya : Dolaplar elektrostatik toz boya ile boyanır. İsteğe göre renk yapılır.

         

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ